Čim sam od naše drage Tajči dobila ovaj recept, znala sam da je stvoren za Male čarolije i preporuku od srca. Znate zašto? Zato što od Tajči čovjek može dobiti samo divne ideje i pametne savjete. Djevojka je jednom riječju blago koje obogaćuje i naš svijet svojom neviđenom energijom, a mi smo je i bez pitanja uključili u svoju familiju! Pravi svjetski putnik kroz čije se doživljaje, priče i fotografije i mi u mislima nađemo u nekoj dalekoj zemlji, sposobni da osjetimo kako život kola putevima drugačijim od naših, a opet nekako sličnim.
A kolač? Jako fina i ukusna poslastica, priprema jednostavna i brza. Sve u svemu, čarolija za čistu desetku iz pouzdanog izvora. A ja sam, kao stari protivnik maskarponea, preobraćena. Ono što me odvraćalo od kupovine ovog sira, kojeg često možemo vidjeti u poslastičarskom svijetu, jeste cijena. Plus, kada probate maskarpone direktno iz kutije, on i nema neki impresivan ukus. Da se čovjek zapita u čemu je fazon.
Šta, sa druge strane, ide maskarponeu u prilog? Kremasti lagani kolači generalno imaju veliki volumen. Kada ste vidjeli tanku krempitu ili spljošten cheese cake? Naravno, govorimo samo o onima koji su uspjeli. Do tog volumena najlakše je doći ako umutite slatku pavlaku. No, ona nema gustinu ni diferenciran ukus da bi je zvali kremom. Super je za dopunu, ali teško može stajati samostalno. E, tu dođe maskarpone da pridoda kremastu i bogatu teksturu, da se fino uveže sa umućenom pavlakom, još po kojim tajnim sastojkom i da zajedno čine divnu cjelinu.
Kako riješiti problem cijene? Svi već znamo da odgovor na ovo pitanje daju sniženja koja se danas mogu i online pratiti, pa ulov za pristojne pare više nije pitanje slučajnosti. Dodaću samo da dužnu pažnju trebamo obratiti na rok trajanja, pogotovo što je u pitanju mliječni proizvod. Trudim se da ovo imam na umu, jer se na policama zna svašta zateći.
Plan B bi bio da maskarpone napravite sami. Na internetu se može naći veliki broj recepata, koji se svode na dva sastojka: mliječnu pavlaku i limunov sok. Moram priznati da do sada nisam isprobala ni jedan, ali eksperiment svakako zvuči primamljivo! Po trenutnim cijenama na tržištu pola litra pavlake košta otprilike 230 dinara, a od toga ispadne oko 250 grama maskarponea. Istovremeno, 250 g gotovog sira može se na akciji naći za 250 dinara, pa nam matematika kaže da je isplativost ove dvije opcije vrlo slična.
Plan C bi bio da koristite neki zamjenski sir koji trebate birati po stepenu masnoće. Pošto mascarpone sadrži oko 80% masti, gledajte da nađete sir sa barem 70%. Ja sam ovaj recept isprobala sa sirom koji koristim za cheese cake – Kremsi, Mlekare Subotica (nije plaćena reklama, nego savjet od mene vama) i kolač je odlično ispao!
Za koju se god varijantu odlučite, sigurna sam da ćete sa tiramisuom biti prezadovoljni! Ako vam se ne bude žurilo, kao nama, savjetujemo serviranje pozamašnog komada kolača u moru jagoda!
Sastojci:
- 1 jaje
- 3 supene kašike šećera u prahu
- 250 g maskarpone sira
- 250 ml slatke pavlake
- kutija piškota (cca 210-300 g)
- instant kafa
- rum
Sve sastojke sakupite i donesite na radnu površinu da vam budu pri ruci. Primaknite posudu u koju ćete slagati tiramisu, trebaju vam i tri zdjele za mućenje. Izdvojte najdublju za slatku pavlaku, pošto pri miksanju frcaju kapljice na sve strane. Napominjem da slatka pavlaka treba biti rashladjena prije upotrebe. Ukoliko je tetrapak sobne temperature, umućeni snijeg ima drugačiju teksturu i nije tako fin i kompaktan.
Razmutite dvije kašičice instant kafe u šolji vrele vode, dodajte vanillin šećer i dvije kašike ruma. Miješajte kafu da se prohladi ili je ostavite sa strane dok priroda uradi svoje. Piškote su kao male spužve, ako ih budemo umakali u vrelu tečnost raspašće se momentalno. S druge strane, zrnca kafe se ne mogu rastvoriti u hladnoj vodi, pa ako ne želite čekati nema druge nego puhati u kafu. Sada kreće akcija! Izmiksajte bjelance u snijeg, ostavite posudu sa strane. Potom umutite slatku pavlaku u drugoj zdjeli, pa joj dodajte jednu supenu kašiku šećera u prahu. S obzirom da je ovaj proizvod često već zaslađen, možete staviti i manje.
U trećoj posudi izmutite žumance sa 2 kašike šećera u prahu, da dobijete pjenastu kremu, dodajte mascarpone i jednu kašiku ruma, izmiješajte. Sada lopaticom dodajte umućenu pavlaku, prebacujte malo po malo da fino izjednačite smjesu. Na kraju dodajte snijeg od bjelanca, pazite da iz posude pokupite samo snijeg. Iz bjelanaca se zna izdvojiti vodica stajanjem, pa iako smo sve pripremili i radili brzo, možda se na dnu zdjele sakupi malo tečnosti koju možete ponovo umutiti (trebaju vam čiste lopatice od miksera), ili prosto prosuti.
Idemo sada složiti tiramisu: umačite nakratko piškote u kafu pa ih slažite na dno posude, premažite polovinom krema, pa opet piškote namočene u kafu i ostatak krema. Na kraju kroz cjediljku prosijte kakao po zaglađenoj kremi i kolač je gotov! Ostavite 3-4 sata, ili preko noći da se sastojci prožmu, piškote omekšaju i krema rashladi.
Napomena: Ako želite gusto poslagati piškote, trebaće vam više od jedne kutije. Ja sam bila zadovoljna sa rijeđom armaturom pa je 200 grama bilo dovoljno.