Slani grah

12 studenoga, 2023

Evo jednog jela koje jako volim od malena. Mama ga je uvijek odlično spremala, a čini mi se da mi se sve više svidja kada vidim koliko je divno doći s posla i prihvatiti se kašike. Volim da isprobavam nove recepte i da eksperimentišem, ali jela koja su mi baza naučila sam od mame, pa neka ovo bude prvo u nizu priznanja za njenu vještinu, kao i želju da odrastem i živim uz uživanje u domaćoj hrani.

Slani grah se još zove naut, slanutak, leblebije… Ako vam nije poznat pod ovim nazivima sigurno ste čuli za hummus (namaz) i falafel (pržene kuglice). To su specijaliteti srednjeg istoka, odnedavno su se odomaćili i kod nas, i slani grah im je osnovni sastojak. A možda ste imali posla sa leblebijama u formi grickalica. Sada je vrijeme da se susretnete sa varivom! 🙂

Inače, ovo zrnevlje se kupuje u prodavnicama zdrave hrane na mjeru. Slani grah sadrži dosta željeza, čak više nego meso, potom magnezijum (relaksacija živaca i mišića), mangan (dobar za čvrstoću kostiju i rad štitne žlijezde), fosfor (gradi kosti i zube), cink (spriječava slabljenje imunog sistema). Željezo je odavno na dobrom glasu, i svi znamo koliko je važno, ali na ove druge elemente ne mislimo često. Tako da kada pojedete tanjir čorbice sa slanim grahom možete biti zadovoljni jer ste uradili nešto dobro za svoje zdravlje.

Sa ovim receptom prijavljujem se za igricu Ajme koliko nas je! čija je domaćica za april Tanja sa krasnog bloga Kuhinja zaposlene žene!

Sastojci:

  • 1/2 kg slanog graha
  • 300- 400 gr piletine bez kostiju
  • 3-4 krompira srednje veličine
  • so, biber

Slani grah potopite naveče u vodu kojoj ste dodali kafenu kašičicu soli, treba da odstoji do jutra. Tada bez ispiranja staviti ga da u toj vodi kratko provri. Procijedite grah, naspite novu vodu, toliko da zrna budu potopljena i stavite da se kuva. Kada voda proključa, utišajte vatru i ostavitega  da se krčka uz povremeno miješanje. Za to vrijeme isjeckajte piletinu, propržite je na ulju, dodajte začine po želji. Osnovni bi bili so i biber, ali budite oprezni jer je grah već stajao u slanoj vodi. Možete dodati malo kima ili kurkume koja potiče iz istih krajeva kao i ova mahunarka. Krompire isijecite na manje komade. Nakon pola sata provjerite da li je grah omekšao. U prosjeku se kuva sat do sat i po, ali nekada se znam iznenaditi, kao sa lećom, budu gotovi prije nego se nadam. Bolje na vrijeme krenuti sa isprobavanjem! 🙂 Kada primijetite da su zrna omekšala, jedno 20 minuta prije nego što je grah gotov, ubacite u šerpu piletinu i svjež krompir, izmiješajte sve zajedno i ostavite da krčka. Dolivajte pomalo vode kako ona kuvanjem bude uvirala. Ako niste dodavali neke jake začine možete na kraju napraviti zapršku od 2-3 kašike brašna i malo ulja. Po želji u ovo dodajte kašičicu aleve paprike ili par kašika paradajz pirea. Kada tu smjesu upržite uspite malo čorbice iz šerpe, žičanom mutilicom razbijte grudvice i uspite u grah. Pustite da sve zajedno provre i ključa minut do dva. Jelo se inače može napraviti i bez mesa, pa onda imate laganiju vegetarijansku varijantu. Sada je vrijeme za rekvizite zvane dobar hljeb, tanjir i već spomenuta kašika, i ručak može da počne! 🙂

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)