Otvaramo sezonu pisanja nakon praznika i mislim da je ovaj recept pravi izbor za početak druženja u novoj godini. 🙂 Oduvijek sam bila sklona mirisnom tijestu i hljebovima, a ovde je riječ o pravoj poslastici! Ne sjećam se kada je mama dobila recept od kume Ljilje, ali već dugo dugo je ova pogača za mene simbol naših veselja i centralna figura praznične trpeze. Odmalena sam nestrpljivo provirivala kroz zavjesu na balkon gdje bi iznijeli tepsiju da se prohladi, a za rođendan se već znalo – u sedam ujutro pozvonio bi prvi gost, moja draga tetka Boba, pa bi uz pogaču, rusku salatu i kisele paprike zajedno doručkovali. Mama bi svaki put zaključila da sam skroz na tetku što se tiče ljubavi prema pecivima, a meni je bilo neizmjerno drago što po nečemu ličim na tu dragu i divnu ženu.
Za ovu pogaču mama je glavni majstor, a pošto ja iza sebe već imam dvocifren broj potpuno uspjelih poduhvata, evo recepta i uputstva po već uhodanim koracima! 🙂
Sa ovim se receptom prijavljujem za igricu Ajme koliko nas je! čija je domaćica za januar Nataša sa bloga Moja slatka kuhinja!
Sastojci:
-
2 vrećice suve germe ili jedna kockica svježe
- 1 supena kašika šećera
- 2 pune kašike brašna
-
1 cijelo jaje
-
3 bjelanceta
- 1/2 litra jogurta
- 1 kg brašna
-
2 čajne kašičice soli
-
7 kašika ulja
- 200 gr putera ili margarina
- 3 žumanceta
- ćurekot i susam za posipanje
Sastojci su nabrojani redoslijedom kojim stupaju na scenu, a zabava počinje tako što sastavite obje germe, jednu supenu kašiku šećera, dvije supene kašike brašna i malo mlake vode (oko 150 ml). Sve dobro izmiješajte i ostavite da nadođe. Ja u ovu svrhu koristim šerpicu od 1 l, pa kada pjena od germe dođe do vrha šerpice znam da je trenutak da pređem na narednu fazu.
U veću zdjelu, zgodnu za miješenje, uspite jaje i bjelanca pa ih lagano izmutite. Ne treba vam mikser, žičana mutilica i desetak sekundi je dovoljno, samo da se jaja ujednače i da se posle mogu fino rasporediti u tijestu. Dodajte jogurt, nadošlu germu, so, ulje i brašno. Za navedene mjere tečnih sastojaka 1 kg brašna je potrebna i dovoljna količina, pa slobodno saspite cijelu vrećicu u zdjelu. Miješanje možete započeti kašikom ali ćete svakako ubrzo trebati zasukati rukave i tijesto formirati rukama. Često čujem da miješenje tijesta djeluje opuštajuće, pa je ovo prilika da ugrabite svoje trenutke relaksacije! 🙂 Možda vam se na početku učini da brašna ima previše ili da je tijesto prerijetko, ali će se sve to vremenom ujednačiti. Tijesto će pokupiti brašno sa dna posude i dalje će biti mekano ali ne i rijetko. Pobrašnite radnu površinu i istresite tijesto bez čekanja da naraste. Za ovo će biti prilike nešto kasnije!
Premijesite veknicu par puta da se fino uvalja u brašno na radnoj plohi. Formirajte oblik valjka pa ga podijelite na četiri približno jednaka dijela koja ćete uobličiti u loptice. Uzmite prvu lopticu i razvaljajte je u krug veličine plitkog tanjira. Ako bude i nešto veći „tanjir“, nije problem, ali je za početak sa manjim krugom lakše manevrisati po stolu. Površinu kruga premažite trećinom putera ili margarina koji ste izvadili iz frižidera par sati prije nego što planirate napraviti pogaču. On mora biti mekan i maziv jer je puter tek izvađen iz frižidera teško i na hljeb namazati a kamo li na meko tijesto. Prvi premazani krug pomaknite u kraj radne površine, uzmite drugu lopticu, razvaljajte je do iste dimenzije tanjira, pa taj drugi krug stavite preko onog prvog premazanog. Razvaljano tijesto možete prenijeti bez previjanja ili krug saviti na četvoro pa kada taj trokut prenesete na namašćeni krug tijesto samo razmotate. Kada vam se učini da je tijesto negdje ljepljivo pospite malo brašna. Pogači neće škoditi a vama je rad puno lakši. Premažite puterom drugi krug kao da pravite tortu od palačinaka, pa onda razvaljajte treću lopticu, prenesite je na razvaljane i namašćene prve dvije, premažite preostalom trećinom putera. Na radnoj površini razvaljajte četvrtu lopticu i prenesite je na prethodne tri koje čekaju u prikrajku. Dakle svaku lopticu razvijate na stolu, slažete ih sa strane.
Sada dodajte još malo brašna na radnu površinu i na sredinu prenesite naslagane krugove (komada četiri). Razvaljajte oklagijom krug od najmanje 60 cm prečnika. Toliko iznosi moj maksimum zbog veličine stola. 🙂 U stvari taj oblik više liči na elipsu jer se više razmašem u jednom pravcu u kom imam podlogu. Za naredni zahvat najzgodnije je da upotrijebite točkić za pizzu. Ako koristite nož, uzmite neki sa glatkim sječivom a ne sa zubcima. Odrežite vanjski rub, širine dva do tri prsta i namotajte tu traku u krug. Ovo namotavanje obavite u jednom naletu, da se oblik ne deformiše jer je tijesto meko i već kreće da kvasa. Vidjećete da nije teško! Spustite na sredinu namašćene i pobrašnjene tepsije. Inače, za pogaču sa fotografije sam koristila tepsiju prečnika 32 cm i visine 4 cm. Idemo sada na ružice!
Nakon što ste skinuli vanjsku traku, preostalo tijesto još malo oklagijom razvaljajte da dobijete površinu kao kod prethodnog kruga, pardon elipse. 🙂 Onda presijecite nožem na pola, pa na četvoro pod 90º, pa na osam dijelova i na kraju svaki od tih osam dijelova još na tri. Ovim dobijete 24 buduće ružice, koje su sada još uvijek trokutovi sa dva duga kraka! Krenite jedan po jedan savijati u rolnu od šire strane ka špicu i to uz jednu, lijevu ili desnu stranu ne po sredini. Fotografije će o ovome svakako reći više od riječi! Kako koju ružicu zamotate, tako je spustite u tepsiju. Nađite neku svoju simetriju slaganja ili po volji razbarušite cvijet! Kada su sve ružice našle svoje mjesto, pokrijte pogaču čistom krpom i ostavite je da naraste. U toplom joj treba oko sat i po. Vrijeme nadolaženja kao i vrijeme pečenja znaju varirati, prvo zavisno od germe, a drugo zavisno od šporeta. U svakom slučaju držite tijesto i van rerne i u rerni na oku! Uključite šporet na 180 Cº da se dobro ugrije. U vrućoj rerni pogača kreće da narasta ali i da se istovremeno peče što joj daje čvrstinu, a ako je rerna mlaka tijesto će krenuti samo da narasta i pada po dnu rerne, daleko bilo. Pogaču premažite četkicom sa tri žumanceta koja su vam preostala nakon što ste bjelanca upotrijebili za tijesto. Pospite zrnevljem po želji, u našem slučaju centar je posut ćurekotom, a ružice sa susamom. Vrijeme pečenja je 35 minuta, s tim da pogaču prekrijete aluminijskom folijom kada počne rumeniti da ne izgori. Nakon što ugasim rernu ostavim pogaču bez folije jos 10-ak minuta unutra da se malo prosuši. Pošto je ovo velika mjera, nekada nije lako pojesti sve odjednom, ali ne brinite, ukus je savršen i sutradan! Prijatno! 🙂
Napomena: Umjesto centralnog kruga možete napraviti cijelu pogaču od ružica. U tom slučaju tijesto podijelite na 8 loptica pa kroz opisani postupak savijanja prođite dva puta. Dakle 4 manje loptice razvaljate i premažete, podijelite razvaljani krug na 16 trokutića, pa još jednom sve ponovite sa preostale 4 loptice. Takođe, od polovine tijesta možete saviti kiflice umjesto ružica, a pogaču za pečenje smjestiti u manju tepsiju. Kalup za tortu od 28 cm se ovdje pokazao kao odlično rješenje!

