Kisela štrudla

12 studenoga, 2023

Prije par mjeseci dobili smo na poklon vrećicu mješavine za kolače sa rogačevim brašnom. Čekala je vrećica svoju priliku i moje slobodno vrijeme, čamila u ladici, dok mi ova štrudla nije pala na pamet. Recept nam je prije jedno 20-tak godina dala naša komšinica, teta Marija. Osim recepta dobili smo od nje puno vedrine i osmijeha, što mi je kao djetetu jako puno značilo u ona čupava vremena.

Recept je odličan, a ovo tijesto je jako mekano i fino. E sad, nije baš lako napraviti od njega savršeno simetričnu strudlu, ali ostrvca nadjeva i male pećine od korice imaju svoj šarm, što ćete vidjeti kad poslasticu ispečete i isječete.

Nadjev najčešće pravimo od mješavine rogačevog brašna i džema. Rogač je drvo koje uspijeva u najtoplijim krajevima Sredozemlja, dalekom Brazilu i Indiji. Mahune su mu slatkastog okusa, pa kada nešto spremate sa rogačevim brašnom, smanjite količinu šećera iz recepta. Rogač još možete naći u obliku cijelih mahuna (idealno za cjelodnevno grickanje), kao čaj protiv kašlja i za dobru probavu (nije grozan za popiti), a prodavnice zdrave hrane nude dosta poslastica sa rogačem koje su zamjena za kakao i čokoladu (tako kažu, ali za mene nema zamjene). Zanimljivo je da su se u antičko doba koštice rogača koristile za mjerenje zlata. Jedno zrno, kvasili ga, sušili ga, u svim vremenskim uslovima ima istu težinu – 0,18 gr. Ova težina je predstavljala mjeru od 1 karata, a sam naziv potiče od  grčke riječi keration, iliti zrno rogača.

Sastojci:

  • 1/2 kg brašna
  • 2 supene kašike šećera
  • 1 vrećica suve germe
  • 2 žumanceta
  • 1 kafena kašičica soli
  • 400 ml slatkog mlijeka
  • 1 šoljica od crne kafe ulja

Za premazivanje:

Rogačevo brašno, džem, mljeveni mak, mljeveni orasi, čokolada u prahu.

Za glazuru:

  • 2 supene kašike šećera
  • 4 supene kašike vode

Zamiješajte germu, dvije supene kašike šećera i dvije supene kašike brašna sa malo toplog mlijeka da dobijete smjesu gustine kao za palačinke, pa ostavite da naraste. U brašno dodajte žumanca, so i zamijesite meko tijesto sa nadošlom germom i mlakim mlijekom. Pokrijte posudu prozirnom folijom i ostavite na toplom mjestu da naraste. Ako vam se žuri, nemojte stavljati tijesto na vruću peć ili šporet, zapeći će se sa donje strane. Možete proces ubrzati tako što ćete uzeti veću vanglu ili šerpu, napuniti je toplom vodom i onda posudu u kojoj je tijesto do pola zaroniti u tu vodu. Smjesa će se blago zagrijavati i brže narasti. U nadošlo tijesto dodajte ulje. Sipajte pomalo i mijesite varjačom ili rukom, šta vam je lakše. Obje metode dovedu do istog rezultata. Ništa ne brinite i ako uspete svo ulje odjednom, tijesto će to lijepo upiti! Samo nemojte puno bućkati, mijesite polako.

Kada tijesto dobije mat izgled i više nema ulja na dnu posude, pokrijte ga ponovo sa folijom i ostavite da jos jednom nadođe (zato se zove kisela štrudla, kisne – kvasi se dva puta). Dok tijesto narasta pripremite nadjev. Za jednu stranu možete zamiješati 4-5 kašika pekmeza ili džema sa dvije supene kašike rogačevog brašna. Druga polovina štrudle se može filovati sa džemom u koji ste dodali kašiku-dvije čokolade u prahu. To su nadjevi iz mog primjera. Možete jufku premazati džemom pa posuti orasima. Jedan od prijedloga je da džemu dodate suvo grožđe ili brusnice koje su malo odstajale u toplom mlijeku. Ili npr možete skuvati 200 grama mljevenog maka, 80 gr secera, 200 ml mlijeka. Kada smjesa provre utišajte vatru i miješajte dok se ne zgusne. Ako bude pregusto dodajte koju kap mlijeka da smjesa bude maziva. Izaberite neki od ovih nadjeva po vašoj želji, a sigurno ćete i sami dobiti par dobrih ideja!

U ovom trenutku možete uključiti šporet na 200 °C. Vratimo se tijestu koje je u međuvremenu naraslo. U galeriji ispod teksta imate prikazane sve korake kako stići od tijesta do veknica u tepsiji!

Pospite brašnom radnu površinu, istresite tijesto i  malo ga rukama oblikujte u brašnu da ne bude ljepljivo. Razvaljajte tijesto u oblik pravougaonika debljine 0,5-1 cm. Kraća strana treba imati jednaku širinu kao tepsija u kojoj mislite peći štrudlu, a u dužinu se razmašite! Premažite nadjevom, ostavljajući po 3 cm slobodna na sredini tijesta i sa strane. Nožem za pizzu presijecite tijesto na dvije polovine, zarolajte jufke i prebacite ih u tepsiju koju ste prethodno namazali uljem i posuli brašnom. Pokrijte čistom krpom i ostavite da naraste jos jednom.

Tepsiju sa nadošlom štrudlom ubacite u zagrijanu rernu i pecite na 200 °C. 4 supene kašike vode i 2 supene kašike sećera kratko prokuvati. U ovoj fazi ukućani će početi da vam se vrte oko razmirisane rerne. Pošaljite ih do prodavnice po mlijeko. Kada štrudla porumeni kao u primjeru sa gornje fotografije, izvadite je iz rerne i premažite rastvorom šećera i vode, to će joj dati lijep sjaj. Ostavite štrudlu da se prohladi, uspite mlijeko u šolje i čik probajte da ne pojedete sve odjednom! 🙂

Sa ovim se re­cep­tom pri­ja­vlju­jem za igricu Ajme ko­liko nas je! čija je do­ma­ćica za februar Mirela sa bloga Love Affair!

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)